LRS-100N2 series is a 100W single-output enclosed type power supply with 30mm of low profile design. Adopting the full range 85~264VAC input, the entire series provides an output voltage line of 12V, 24V, 36V and 48V. In addition to the high efficiency up to 90.5%, the design of metallic mesh case enhances the heat dissipation of LRS-100N2 that the whole series operates from -30°C through 70°C under air convection without a fan. Delivering an extremely low no load power consumption (less than 0.5W), it allows the end system to easily meet the worldwide energy requirement. LRS-100N2 has the complete protection functions and 5G anti-vibration capability; it is complied with the international safety regulations such as TUV BS EN/EN62368-1, BS EN/EN61558-1/-2-16, UL62368-1, BS EN/EN60335-1 and GB4943. LRS-100N2 series serves as a high price-to-performance power supply solution for various industrial applications. Moreover, LRS-100N2 can provide 200% short-duration peak power for motor applications and electromechanical loads requiring much higher power during start-up.